Ekonomi

AKMİB: “Katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler kimya sektörüne fırsat kapılarını aralayacak”

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, Türk kimya sanayisinin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün artacağını ve keşif için araştırma merkezlerinin kurulmasıyla yeni fırsatların açılacağını söyledi. katma değeri yüksek yenilikçi çalışmalar ile doğalgaz ve petrol keşiflerinin ekonomiye kazandırılmasıdır.

AKMİB Lideri Saadettin Çağan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 2021 İhracat Raporu’ndaki sektörlere göre küresel ithalat projeksiyonunda en büyük büyümenin kimya sektöründe öngörüldüğüne dikkat çekerek, dünya ithalatının 2025’te 5,8 trilyon dolar, 7,3 trilyon dolara ulaşacağını söyledi. 2030’da, 2035’te 9.15 trilyon dolara çıkmasının beklendiğini belirtti.

Başkan Çağan, “Aynı raporda, Türkiye’nin ihracat projeksiyonundaki en büyük gelişmenin otomotiv sanayinden sonra kimya sanayinde olması bekleniyor. Ülkemizin kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı geçen yıl 33.5 milyar doları buldu ve 32 milyar doları aşmayı başardık. 2030 tahmini bu. 2035 tahmini. 42,2 milyar dolarlık ihracat hedefini çok daha erken yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

“Kimya Vadisi’nde katma değeri yüksek kimyasalların üretim teknolojisi geliştiriliyor”

Başkan Çağan, AKMİB’in hizmet bölgesinde Adana’da kurulan Kimyasal Element Üretim Teknolojileri Merkezi-Kimya Vadisi’nin katma değeri yüksek kimyasalların üretim teknolojisinin geliştirilmesi için önemli çalışmalar yaptığını da vurguladı. Çağan, “Çukurova Üniversitesi Teknokent bünyesinde 2021 yılının ilk aylarında faaliyete geçen Kimya Vadisi’nde tarım, dokuma, dokumacılıkta kullanılan katma değeri yüksek kimyasalların üretim teknolojisinin geliştirilmesi alanlarında çalışmalar yürütülüyor. kozmetik,gıda,ambalaj ve otomotiv olmak üzere fizibilitesi olan kimyasalları girişimci ve sanayicilerin bilgisine sunmak.Tarımsal üretimde ilaç ve gübre, sağlıkta ilaç, tekstil sektöründe sentetik boya ve lifler, kozmetik sektörü, gıda sektörü için sentetik tatlandırıcılar ve aromalar, ambalaj sektörü için plastik ve kimyasallar, otomotiv sektörü için suni kauçuk… Yakın gelecekte olgunlaşmasını beklediğimiz çalışmaları AKMİB’in yer aldığı Kimya Vadisi’nde sergilemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. sektörümüzün ve sanayicilerimizin hizmetine sunulmak üzere aynı zamanda bir proje destekçisidir” dedi.

“Karada ve denizlerimizde hidrokarbon arama sonuçları heyecan verici”

Üretim gamına yüklenen petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya, vernik, sentetik elyaf ve soda gibi kimyasal hammaddeler ve tüketim malları bulunan Türk kimya bölümünün maliyetlerinde de güç kaleminin etkin olduğunu belirten , Çağan, doğalgazın geçen Nisan ayından bu yana sanayide kullanıldığını söyledi. elektrikte yapılan indirimler sayesinde ihracatçı firmaların küresel pazarlardaki eli daha da güçlendi.

Başkan Çağan, geçtiğimiz ay Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervinin ulusal sisteme kazandırılmasının da enerji ithalatını azaltacağını ve ihracatçı firmalara daha hesaplı tüketim imkanı sağlayacağını belirtti. Türkiye’nin hidrokarbon arama faaliyetlerinde sondaj gemisi filosunun güçlendirilmesinin ve keşfedilen yeni petrol yataklarının sektörün geleceği açısından heyecan verici olduğunu vurgulayan Çağan, “Türkiye’nin hem karada hem de denizde hidrokarbon kaynaklarına erişimi, petrol arama motorlarının sayısını artıracak. Ülkemizdeki petrokimya tesislerinin hayata geçirilmesi kimya sektörümüzün ithalat ve hammadde bağımlılığını şüphesiz azaltacak, maliyetlerde avantaj sağlayacak ve ihracatçı firmalarımızın dünya ticaretindeki rekabet gücünü artıracaktır.

“Nisan ayında 319,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik”

AKMİB’in nisan ayı ihracat performansını değerlendiren Çağan, söz konusu dönemde 319,8 milyon dolarlık bir maliyete ulaştıklarını açıkladı. Bölgenin eser kümeleri ve ülkeler bazında ihracatına değinen Çağan, “Nisan ayında madeni yakıtlar ve madeni yağlar, plastik ve mamulleri ile inorganik kimyevi maddelerde en yüksek ihracat bedellerini Birliğimiz elde etti. Madeni yakıtlar ve madeni yağlarda 189 milyon dolar, 49,1 milyon plastik ve mamullerinde 37,4 milyon dolarlık inorganik kimyasallar ihracatı gerçekleştirdik.Bu dönemde en çok ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda İtalya, İspanya ve Romanya ilk sırada yer aldı İtalya 69,3 milyon dolar, İspanya 27,8 milyon dolar, ihracat yaptık Romanya’ya 24,6 milyon dolar” dedi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu